Kreta

By / 8 sierpnia, 2016 / Warte odwiedzenia

Kreta jest jedną z największych greckich wysp położonych na Morzu Śródziemnym. Krajobraz wyspy jest urozmaicony za sprawą trzech dużych pasm górskich – Gór Białych, Gór Idi oraz Gór Thriptis. Pomiędzy nimi rozciągają się nizinne tereny porośnięte przepięknymi gajami oliwnym i winnicami. Skaliste wybrzeże przeplata się z szerokimi, piaszczystymi plażami. Lato na wyspie jest suche i gorące, natomiast w miesiącach zimowych jest znacznie chłodniej. Szczyty gór bardzo często pokryte są śniegiem. Ciepłym obszarem Krety są południowe regiony wyspy, będące pod wpływem klimatu Afryki Północnej, a leżące tam miasto Ierapetra, nosi miano najcieplejszego miasta Europy.

beach-956267_640Kreta administracyjnie podzielona jest na cztery okręgi. Region Chania, który uznawany jest za najpiękniejszy, zajmuje zachodnią część wyspy. Prócz urokliwego miasteczka Chania, tereny te mają do zaoferowania wiele innych atrakcji. Jedną z nich jest usytuowany na terenie parku krajobrazowego, liczący 18 km wąwóz Samaria. Podróżując dalej wzdłuż wybrzeża znajdziemy liczne miasteczka oraz porty, które zachęcają do zwiedzania z licznymi muzeami, ruinami czy pięknymi uliczkami. Znajdziemy tu także jedyne słodkowodne jezioro Kournas. Jest ono oddalone o 5 km na południe od Georgiouolis. Wokół jeziora biegnie ścieżka, która zachęca do ponad godzinnego spaceru. Dla miłośników rowerów idealnym miejscem będzie półwysep Rodopos. Oprócz licznych tras rowerowych ma on do zaoferowania malownicze miejscowości czy kościółek Ioannis, do którego codziennie udają się greccy ortodoksi. Region Chania z pewnością będzie atrakcją dla miłośników sportów wodnych, jazdy konnej czy też trekkingu, a jego malowniczy krajobraz tylko uprzyjemni nam aktywny wypoczynek.

Region Rethymno leży w środkowo-wschodniej części wyspy. Miejsce to charakteryzuje się pięknym górzystym krajobrazem, piaszczystymi plażami skupiających miłośników sportów wodnych. Stolicą regionu jest miasto Rethymno, które kusi turystów licznymi zabytkami, kawiarniami oraz dyskotekami. Miejscem godnym zwiedzenia jest także klasztor Moni Arkadiu, wybudowany w barokowym stylu, który wysławił się walką i oporem przeciwko Turkom. Kolejnym obowiązkowym punktem programu zwiedzania tego regionu jest Dolina Amari – niezwykle konserwatywny i oddany tradycji region Krety. Wciąż można tu spotkać mężczyzn ubierających się na co dzień w stroje regionalne. Dużą atrakcją jest także miejscowość Zoniana, w której znajduje się muzeum figur woskowych. W okolicy znajduje się także najpiękniejsza jaskinia na Krecie – jaskinia Sentoni. Region Rethymno zachęca do trekkingu oraz wspinaczki po wzgórzach. Piaszczyste plaże sprzyjają także sportom wodnym takim jak: windsurfing, kitesurfing czy nurkowanie.

Kolejnym urokliwym miejscem jest Heraklion, mieszczący się w środkowo-wschodniej części Krety. Stolicą tego regionu jest miasteczko Heraklion, znane z licznych piaszczystych plaż, aquaparku oraz bogatego życia nocnego. Nieopodal Heraklionu, znajdziemy Knossos, miasteczko, w którym znajduje się pałac monojski z legendarnym labiryntem, w którym mieszkał Minotaur. Atrakcyjnym miejscem jest także Matala, która słynie z urokliwej plaży otoczonej klifami pełnymi tajemniczych jaskiń. Plaże regionu Heraklion sprzyjają sportom wodnym, a także pieszym wędrówkom oraz jeździe konnej.port-907150_960_720

Czwartym regionem Krety jest Lasithi, który jest położony najbardziej na wschód wyspy. To właśnie tutaj znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż wyspy, duże miasta, ośrodki wypoczynkowe oraz niewielkie wioski, z głęboko zakrzewionymi tradycjami. Ciekawym miejscem może okazać się płaskowyż Lassithi, porośnięta bujną roślinnością i charakterystycznymi wiatrakami, przyciągających zaciekawionych turystów. Wyspa Spinalonga, zwana trędowatą, to kolejne miejsce, którego nie możemy ominąć. W latach 50-tych XX wieku zamieszkiwana była przez trędowatych. Na uwagę także zasługują wzniesione tu przez wenecjan fortyfikacje. Ierapetra to czwarte co do wielkości miasto na Krecie. Jest to kurort, posiadający piękną piaszczysta plażę oraz zabytki z różnych epok. Zróżnicowane ukształtowanie terenu Lasithi zachęca do wycieczek pieszych jak i rowerowych.

Kreta jest bogata wyspą w wydarzenia kulturalne. W różnych częściach wyspy odbywają się liczne festiwale i festyny, które często związane są z obchodami lokalnych świąt. Warto także pamiętać o Festiwalu Wina, który odbywa się w Ogrodach Publicznych Adeliaos Kampos, w drugiej połowie lipca. Po zapadnięciu zmroku rozpoczyna się biesiadowanie przy winie i dźwiękach greckiej muzyki.

Warto wiedzieć, że kuchnia kretańska jest jedną z najzdrowszych kuchni świata. Będąc na tej pięknej i jakże ciekawej wyspie, nie wolno zapomnieć o skosztowaniu regionalnych przysmaków. Smakowite oliwki, zioła, ryby, owoce morza czy świeże warzywa z pewnością sprawią, ze pobyt na Krecie stanie się ucztą dla niejednego smakosza śródziemnomorskiej kuchni.

About Author

admin

Back to Top