TAJLANDIA

By / 8 sierpnia, 2016 / Warte odwiedzenia

Tajlandia, zwana „Krainą uśmiechu” lub „krainą spokoju”, to pastwo położone w południowo-wschodniej części Azji. Po stronie wschodniej graniczy z Laosem i Kambodźą, po stronie zachodniej z Morzem Andamańskim i Birmą, a od południa z Malezją.

 Kraj leży na Półwyspie Indochińskim. Kształtem przypomina głowę słonia. Można ją podzielić na cztery zasadnicze regiony geograficzne: Nizinę Menamu (centrum), Równinę Korat (północny-wschód), półwysep (południe) i góry (północ). Tereny nizinne rozciągają się od północnego wschodu (płytowa równina Korat, ograniczona od południa pasmem Dongrak) do centralnej części – Niziny Menamu, którą zamyka pasmo górskie Thiu Khao Phetchabun.

fishing-at-sunset-209112_640 Linia brzegowa ma ponad 2600 km długości. Do Tajlandii należą również wyspy: Phuket (Morze Adamańskie) , Ko Samui i Phangan (w Zatoce Tajlandzkiej).

 Lokalne tradycje, bogactwo kultury i niesamowite budowle zapierają dech w piersiach. Sposób celebrowania uroczystości rodzinnych i świąt powszechnych znacznie różni się od zwyczajów europejskich.

 Tajlandzkie miasta przepełniają żywe kolory przeplatającej się zieleni, czerwieni i złota na dachach wspaniałych buddyjskich świątyń. Na uliczkach jest ciasno i głośno. Turysta, przechadzający się wśród stoisk będzie zarzucany ofertami handlowymi i usługowymi przez lokalnych kupców. Klimat dopełniają tradycyjne obchody świąt, którym towarzyszą kolorowe, bogato zdobione kostiumy, wspaniałe tańce i uliczni muzycy. W każdym miesiącu odbywa się kilka festiwali, a każdy na inny motyw przewodni. Można czynnie uczestniczyć w obchodach każdego z nich.

 Uśmiechniętym pomnikom Buddy, a także otoczeniu miejsc świętych towarzyszą stosy pięknych kwiatów i hipnotyzujący zapach kadzidełek składanych w ofierze podczas modlitw.

 Tajlandia to kraj łączący w sobie relikty i tradycje historyczne z nowoczesnością. W dalekich regionach górskich na północy żyją dotąd tradycyjne plemiona. Mieszkańcy są przyjaźni i chętnie przyjmują podróżnych.

 Miłośnicy historii powinni koniecznie zwiedzić najwspanialsze zabytki: Park Historyczny Sukhotai z bliźniaczymi miastami Satchanalai i Kamphaeng Phet, ruiny Ajutthaja i Chiang Mai, oraz muzea: Ancient City oraz Muzeum Narodowe w stolicy kraju – Bangkoku.phuket-1450234_640

 Największe kurorty wypoczynkowe (w Krabi , Phuhet i w zatoce Phang Nga) zlokalizowane są na południowym półwyspie. Szerokie, egzotyczne plaże z jasnym i miękkim piaskiem, lazurowy błękit wody cieszą się olbrzymią popularnością wśród turystów.

Rafy koralowe to jeden z najbogatszych ekosystemów na całej kuli ziemskiej, zwłaszcza na Morzu Adamskim i w Zatoce Syjamskiej na Morzu Południowo Chińskim. Liczne gatunki koralowców i kolorowych ryb, a także podwodne systemy jaskiń, urwiska skalne i wraki statków zachwycają nurków schodzących pod wodę. Prawdziwym podwodnym rajem jest podwodne Safari na archipelagu Similany z malowniczymi rafami koralowymi i kolorową florą morską, oraz Pattaya („miasto rozkoszy”). Pod wodą, w regionie Pattaya, znajduje się mnóstwo wraków statków, które są udostępnione turystom, m.in.: niemiecki transportowiec Petchaburi Bremen na głębokości 22 metrów pod wodą, amerykański transportowiec Khram – 30 metrów pod wodą i japoński transportowiec Harddeep – 25 metrów pod wodą.

 Najwięcej podwodnych pieczar i jaskiń znajduje się na archipelagu wysp Koh Haa. Oferta nurkowa obejmuje szlaki turystyczne dla nurków początkujących i doświadczonych.

 Najlepszą porą do nurkowania jest okres w którym nie występują monsuny i pora deszczowa – pomiędzy grudniem a kwietniem. Woda jest wówczas bardzo ciepła, a jej temperatura dochodzi do 31 stopni.

About Author

admin

Back to Top